Genel Bilgiler

Kosmos Vize hakkındaki genel bilgilere aşağıdaki alanlardan ulaşabilirsiniz.

Ön Ödemeli Randevu Sistemi

Hayır, Kosmos gişelerinde sadece nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Hizmet bedelinin kalan kısmı TL nakit, vize ücreti ise Eur nakit olarak ödenir.

Randevular, randevu tarihinden en az 72 saat önce bir defaya mahsus olmak üzere iptal edilebilir veya değiştirilebilir. Randevu tarihine 72 saatten az süre kala iptal edilen randevular için ödenen teminat bedeli iade edilmeyecek ve yeni randevu alınması gerekecektir. 

Evet, ailenin başvuru yapacak tüm üyeleri için ön ödeme yapılması gereklidir.

Belgeler Hakkında

Ticari seyahatlerde davetiyenin www.gov.gr üzerinden olması tercih edilir.

Araç sahibinden vekaletname almanız gerekmektedir (son 5 seneye ait). Eğer araç ruhsatı sahibi ile beraber seyahat edilecekse, araç sahibinin vizesinin fotokopisi evraklara eklenir.

Araç için yeşil sigorta başvurusu sırasında zorunlu değildir. Vize işlemi sonuçlandıktan sonra seyahat öncesinde de yapılabilir.

Hayır, başvurular kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Web üzerinden randevu alınarak, randevu gününde dokümanlarınızın teslim edilmesi gerekmektedir.

Gov.gr adresine üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra davetiye oluşturma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gerekli tüm evraklara resmî web sayfamızda bulunan Nasıl Başvuru Yapabilirim sekmesi altında ‘’Vize Kategori ve Belgeler’’  bölümünden erişebilirsiniz.

Temin edilemediği durumda zorunlu bir evrak değildir. 

Seyahat sağlık sigortanız belgelerini sunduğunuz seyahatin süresi kadar olmalıdır. Sigortanızın daha uzun süreli olması vizenin daha uzun süreli verilmesine neden olmaz ya da kolaylık sağlamaz.

Teminat limiti en az 30.000 Euro olup, seyahatinizi kapsayan ve Schengen ülkelerinde geçerli, antetli kağıda ıslak imzalı kaşeli veya QR kodlu olmalıdır. Sadece euro teminatlı sigortalar kabul edilebilmektedir.

PNR kodu ve fiyatı belli ise sunulabilir.

Alınan belgelerin geçerlilik süresi randevu tarihi itibari ile  5 iş gününü aşmamalıdır.

E devletten alınan nüfus kayıt örneğinde ‘Nüfus aile’ seçeneği ile alınan belgede çıkan aile bireyleri başvurunuz için yeterlidir.

Başvuru formu doldurmadan randevu alınamamaktadır. Önce başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunun geçerlilik süresi 3 aydır. 

Var ise eski firmaya ait işten çıkış bildirgesi ve maaş bordrosu eklenebilir.

Aile ve arkadaş ziyaretleriniz için QR kodlu davetiyenizi, sizi davet eden kişi www.gov.gr üzerinden temin edebilir. 

Yurda giriş- çıkış belgeleri e-devlet ya da karakoldan ,protokol belgesi E-Devletten alınabilmektedir.

Biyometrik

Biyometrik bilgilerinizi Vize Başvuru Merkezimizde başvurunuzu yaptıktan hemen sonra verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için 0850 4742021 numaralı çağrı merkezimizi arayın.

Başvurunuzu yaptıktan sonra, önce dijital fotoğrafınız çekilir sonra parmak iziniz alınır. Herhangi bir mürekkep kullanılmaz. Başvuru sahiplerinin bilgilerini ve gizliliğini sağlamak amacı ile biyometrik veriler başvuru yapılan gişelerden ayrı olarak biyometrik odalarında her bir başvuru tek olarak alınır.

Biyometri alımı 10 dakika kadar süren bir işlemdir. Verilerinizi kontrol ederken kısa süreli bir bekleme yapılması gerekebilir.

Böyle özel durumlar için başvuru sahibi Vize Merkezimizi bir refakatçi ile ziyaret edebilir refakatçi yardımı ile biyometrik işlemleri tamamlanır. Başvuru sahibi biyometrik veri veremeyecek durumda ise sebebini içeren bir dilekçe veya başka bir belge getirmeli ve başvuru ile birlikte teslim etmelidir. Uygun kanıtlayıcı belgeler tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından imzalanmış bir dilekçe olabilir, Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.

Başvuru sahibi biyometrik bilgilerini verme niyetinde değil ise başvurusu işleme alınamayacaktır.

Hayır.

Hayır, 12-18 yaş grubundaki çocuklar bir ebeveyn veya yasal vasisi ile beraber vize başvuru merkezinde parmak izi verebilirler.

Pasaport işlemleri için yetkili Türk makamlarına veya Schengen ülkeleri dışındaki ülkelerde verilen dijital parmak izleri, vize işlemlerinde geçersizdir.

Meydana gelen soyadı değişikliğinde yeniden biyometri vermek gerekmektedir.

Evet Yunanistan’a yapılacak olan başvuru için yabancı ülke vatandaşlarının daha önce başka ülkede Schengen misyonunda parmak izi vermiş olsa dahi tekrar biyometrik vermeleri önerilmektedir.

Vizeniz reddedildi ise tekrardan parmak izi vermeniz gerekmektedir.

Başvuru Öncesi - Sonrası

Barkod numaranıza başvuru formunun sol üst köşesinde yazan kısımdan veya randevu aldıktan sonra mailinize gelen randevu konfirmasyon belgesinden ulaşabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz başvurular sadece İstanbul,Edirne, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu veya Ankara Yunanistan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Kosmos Vize Hizmetleri çalışanlarının vize üzerinde herhangi bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Kosmos çalışanlarından, başvurularda etkileri olduğu iddiası ile karşılaşılması durumunda, Kosmos Vize Hizmetlerine bildirilmesi rica olunur.

Başvurunuz ret olması durumunda pasaportunuz ile birlikte bir ret formu teslim alırsınız. Temyiz Başvuruları Yunanistan mercilerine yapılmakta olup,  Ret Formunda veya bu sitede yayınlanan  ‘Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Kişisel Verileri Aydınlatma Metni’  üzerinde izleyebileceğiniz adımlar belirtilmektedir  

İkametiniz ve iş evraklarınız hangi yetki alanlarını kapsıyor ise sadece o yetki alanına ait şubelerimizden başvuru yapabilirsiniz. (Bkz. Yetki Alanları)

Kargo iptali yapıldığında ücret iadesi yapılmamaktadır.

Web sayfamızda bulunan ‘’Başvuru Takip’’ bölümünden T.C. kimlik numaranız ve barkod numaranız ile takibini sağlayabilirsiniz.

Türk vatandaşlarının Yunanistan’ı ziyaret etmek için bir vizeye gereksinimleri bulunmaktadır. Diplomatik, servis (Hususi/yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahiplerinin, Schengen bölgesinde 90 günden az süreli konaklamalar için vize almaları gerekmemektedir. Diğer Ülke vatandaşları https://www.mfa.gr/en/visas/visas-for-foreigners-traveling-to-greece/countries-requiring-or-not-requiring-visa.html  vizeye tabi olup olmadıklarını kontrol edebilirler.

Pasaportunuz, seyahatinizin bitişinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Pasaportunuzu şahsen veya başvuru esnasında belirttiğiniz, sizinle aynı soyadını taşıyan bir kişi teslim alabilir ya da kurye hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Pasaportunuzu, teslim formunda adı yazılı kişi dışında biri alacak ise noter tasdikli vekaletname ibraz edilmesi gereklidir.  Teslim saatleri için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pasaportunuzun hazır olduğunu başvuru takip sayfasından kontrol ediniz. Pasaportunuz  teslim için hazır ise, mümkün olan en kısa süre içinde pasaportunuzu teslim almanız gerekmektedir.

Hayır. Pasaportunuzu, tüm dokümanlarınız ile beraber Başkonsolosluğa iletilebilmemiz için vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gerekmektedir.

18 yaş altı vize başvuru sahipleri, ebeveyn/yasal vasi ile beraber başvuru yapabilir. Tek başına seyahat durumunda ise Noter tastikli belge istenmektedir. Detaylı bilgi için belgeler sayfasını ziyaret ediniz.

Yabancı vatandaşların Türkiye’de ikamet izinlerinin bulunduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Yunanistan Başkonsolosluğu vize başvurularının değerlendirme işlemini başvuru sahibinin sosyal ve ekonomik durumunu incelenmesi esasını temel alır. Bu amaçla başvuru sahibinin şahsi dokümanlarını talep eder. Geçici olarak öğrenim görmeye gelen öğrencilerden ise ebeveynlerin dokümanlarını talep etmektedir. Bu dokümanların İngilizce veya Yunanca diline noter tasdikli olarak çevrilmiş olması gerekmektedir.

Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işlemlerinin proses süresi normal şartlarda 15 iş günüdür. Bu sebeplerle yoğunluklar da göz önünde bulundurularak vize başvurusunun olabildiğince erken yapılması önerilir.

Türk vatandaşı olmayanlar için oturma izni: Türkiye’deki oturum izninin Üye Devletlerin topraklarından planlanan ayrılma tarihinden itibaren en az üç ay sonrasına dek geçerli olması gerekmektedir.

Aşağıda verilen web sitesi adresinden Yunanistan’ın vize uyguladığı ülkeleri görebilirsiniz:

http://www.mfa.gr/en/visas/visas-for-foreigners-traveling-to-greece/countries-requiring-or-not-requiring-visa.html

Evlilik, Boşanma sebebi ile soyadı değişikliği olan kişiler, soyadı değişikliğini kanıtlayan ilgili belgeleri sunmak kaydı ile yeni kimlik ve eski soyadı bulunan pasaport ile başvuru yapabilirler.

Edirne bölgesi başvurularında kişinin medeni durumu değişti ise pasaportun mevcut duruma göre güncel olması, güncel değil ise pasaportun değiştirilmesi istenmektedir.

Başvurunuzu ikamet ettiğiniz oturum izniniz olan ülkeden yapmalısınız.

VIP Hizmeti, başvuru sürecini hızlandırmaz. Detaylar için ek hizmetler sayfasını ziyaret ediniz.

Tüm vize başvuru merkezlerinde sigorta hizmetimiz vardır.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Edirne ve Bodrum Vize Başvuru Merkezlerimizde fotoğraf servisimiz bulunmaktadır.

Vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla 6 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Örneğin planlanan seyahat tarihiniz 1 Temmuz ise, vize başvuru tarihiniz 1 Ocak’tan önce yapılamaz.

Red alan başvuru sahibinin tekrar başvuru yapması durumunda, dosyasında red nedeninin aksini kanıtlayacak belgeleri de sunması gerekmektedir.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu vize konuları ile ilgili olarak her Salı saat 09:30 ile 13:00 arası ve İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu her Çarşamba 10:00 ile 14:00 arası randevu ile ziyaretçi kabul etmektedir.

Seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün  öncesinden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Seyahatinize daha yakın tarihlerde yapılan başvurular için pasaport teslim süresi için  garanti verilmemektedir.

Geçimini sağlayan veya bakmakla yükümlü olan kişiler, geçimini sağladığı kişilere sponsor olabilir.

Seyahat

Ehliyetinizi, 01.01.2016 tarihinden sonra yeni kriterlere göre yenilediyseniz beynelmilel ehliyet çıkarmanıza gerek kalmamıştır. Yeni ehliyetiniz ile Yunanistan'a seyahat edebilirsiniz.

Yunanistan üzerinden karayoluyla Kuzey Makedonya'ya gitmek için vize gereklidir, ancak doğrudan uçakla seyahat ederseniz vize almanıza gerek yoktur.

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatinizin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

Vize sahibi olmanız Üye Devletlerin Avrupa alanına girmek için gerekli olan şartlardan yalnızca birisidir. Tarafınıza vize verilmiş olsa dahi, 2016/399 sayılı AB Tüzüğü'nün (Schengen Sınırlar Yasası) 6/1 maddesinde yer alan hükümleri yerine getirmemeniz ve  girmenize izin verilmemesi halinde, bir tazminata hakkınız olacağı anlamına gelmez. Giriş koşullarının yerine getirilişi üye Devletlerin Avrupa sahasına girişte tekrar kontrol edilecektir.

Verilen vizede belirtilen kalış süresine göre konaklama yapılabilir. (Bkz. -Sıkça sorulan sorular- Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra vizenizde kontrol etmeniz gereken noktalar)

Vize

Avrupa Birliği (AB) , AB üyesi ülke vatandaşlarının veya Yunan Vatandaşlarının aile üyelerinin, onlarla beraber AB ülkelerine yapılacak olan kısa süreli (90 güne kadar) vize başvurularında kolaylık sağlanmasını öngörmektedir. Bu durum bakmakla yükümlü olunan aile bireylerine yöneliktir.

Eşler, 21 yaşını doldurmamış çocuklar (veya eşin çocukları), ya da bakmakla yükümlü oldukları 21 yaşından büyük çocuklar (veya eşin çocukları), bakmakla yükümlü oldukları ebeveynleri ya da kayın peder/valideleri.

Detaylı bilgi için Vize kategori AB / Yunan vatandaşı eşi ve/veya çocukları seçiniz.

 

Verilen vize Yunanistan Schengen bölgesine giriş niyeti ile verilmiştir. Ana destinasyonun Yunanistan olması koşulu ile vize süresi içinde iki sefer Schengen bölgesine giriş hakkınız olduğunu göstermektedir.

Bu hizmet sadece İstanbul bölgesini kapsamaktadır. D-Tipi Vize Başvurularının süreci Istanbul Başkonsolosluğu tarafından başvuru sahibi ile iletişime geçilerek belirlenir ve sadece İstanbul Kosmos Vize Gayrettepe şubesi tarafından kabul edilir.

Ret sebebi pasaportunuzu teslim aldığınız zaman size verilen ret kağıdında belirtilmektedir. Vize ücreti başvuru değerlendirme süreci için ödenmektedir. İade işleminin bulunmadığı doldurulan başvuru formu aydınlatma metni ve şartlar ve koşullar metninde beyan edilmiştir.  

Yunanistan, Avrupa Birliğine üye bir ülke olup, Schengen anlaşmasının bir parçasıdır. Bu iki üyelik, Yunanistan'ı ziyaret etmek isteyen yabancı vatandaşların vize gerekliliklerini belirlemektedir

Schengen vizesi, Schengen bölgesindeki bir veya birkaç ülkeyi ( Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan) ziyaret etmek istediğinizde gerekmektedir.

Verilen vize süresi içinde tek sefer Schengen bölgesine giriş hakkınız olduğunu göstermektedir. Tek girişli vize sadece Yunanistan’a giriş yapılabilmektedir.

Normal şartlarda Vize başvurunuz 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize ücreti 80 avro ve Kosmos Servis Ücreti 30 Avro karşılığı günlük kur üzerinden Türk Lirası olup ödeme vize başvurunuzu yaptığınız esnada nakit olarak kabul edilmektedir. (Bkz. Vize Ücretleri)

Mevcut vizeniz seyahatinizi kapsıyor ise vize başvurusunda bulunamazsınız. Ancak belirttiğiniz seyahat tarihleri mevcut vizenizi kapsamıyor ise başvuruda bulunabilirsiniz.

Ana konaklama yeriniz (en uzun süreyi geçireceğiniz Schengen ülkesi) Yunanistan ise veya; Schengen ülkelerinde kalış süreniz aynı, ancak Yunanistan, Schengen alanına ilk giriş noktanız ise.

Schengen kurallarına göre Yunanistan'dan aldığınız vizeyle ilk girişi Yunanistan'dan yapmanız ve en fazla konaklamanın Yunanistan'da olması gerekmektedir.

Randevu

Reşit olmayan çocuk başvurularında Anne ile babanın başvuru esnasında ofisimizi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Her iki ebeveynden biri ofisimize gelemeyecek durumda ise diğer ebeveyne noter tastikli muvafakatname vermesi zorunludur.  

Önemli Not: Edirne ve yetkili şubelerinde her iki ebeveynde başvuru esnasında ilgili ofisimizde bulunması ve beraberinde noter tastikli muvafakatname belgesi sunulması zorunludur. 

Önemli Not: İzmir/Ankara bölgesi ve yetkili şubelerinde, anne baba başvuru esnasında bizzat ofiste bulunsalar dahi, seyahat etmeyen ebeveynden muvafakatname talep edilir. 

 

 

Yoğunluğa göre değişkenlik göstermektedir. Web sitemizden sık aralıklarla kontrol sağlayarak, açılan randevularla yakın tarihe randevu alınabilmektedir.

Hayır, mobil hizmetimiz hizmet yalnızca İstanbul için geçerlidir.

Acil bir durum olmadığı sürece randevusuz başvuru alınmamaktadır. Bu nedenle Randevu Bölümünden uygun gün ve saat aralığı için randevu alabilirsiniz.